Srpen 2015

Co na ně říkáte?

2. srpna 2015 v 16:54 | Vera |  Avengers: Age of ULTRON
Chvíli jsem si počkala než tuto otázku položím, vlastně mě článek na toto téma napadl až dnes. Věřím, že ti z vás, kteří se na druhé Avengers chtěli podívat, už je v kinech stihly. Pokud ne, následující článek vám sice něco málo - vlastně témeř všechno - odtajní, ale budu informací o obsahu filmu už vyšlo na veřejnost tolik, že byste museli být posledního půl roku úplně mimo virtuální svět. A co si budeme povídat, v dnešní době jde o něco nemožného.

Ráda bych si pročetla vaše názory na jeden z nejočekavánějších filmů roku 2015. Avengers: Age of Ultron byli velmi diskutovaným tématem už od vypuštění prvního traileru v říjnu loňského roku. Mluvilo se o příběhu, probíraný byl hlavní padouch Ultron, příchod postav Quicksilver a Scarlet Witch i režijní návrat Josse Whedone. Asi nejvíce se ovšem fanoušci těšili až uvidí všechny své oblíbené superhrdiny opět pohromadě. Tomu nahrávali i herci, kteří svým neustálým pošťuchováním, vtipkováním, rozhovory a komunikací s fanoušky udržovali dění kolem filmu i v okamžicích, kdy se vlastně nic nedělo.

Není pochyb o tom, že tvůrci filmu Avengers: Age of Ultron nemohli mít pro film lépe připravenou půdu. Po sebeironickém a technologiemi nabitém Iron Manovi 3 přišel kouzelný svět Thor: Temný svět a na jaře potom přitáhl diváky do kin Captain America: Návrat prvního Avengera. Právě události z posledního jmenovaného filmu se nejvíce podepsaly na koncepci druhých Avengers. Nejen, že záda Nejmocnějším hrdinům Světa už nekryla korporace S.H.I.E.L.D. Zároveň za stínů vystoupila po sedmdesáti letech Hydra v čele s Baronem Struckerem, který držel v moci kromě mnoha shieldovských vynálezů, experimentálně vylepšených dvojčat ještě pro Avengers dobře známé - a pro některé obzvláště - Lokiho žezlo, obsahující jeden z Kamenů nekonečna, zdroj síly mocného Thanose. Ups! Spoiler.

Hned první scéna měla za úkol dostat diváky do spravných grád, když zastihneme Avengers během pokusu o chycení Barona Struckra v jeho téměř královském sídle. O úrovni akce a počítačových triků není pochyb, komiksový humor nezůstává příliš pozadu. Osvěžení v podobě slovíčka ,,shit" vůbec neškodí, naopak pobaví, Kapitánova reakce vtip krásně zakončí. Co naopak trošku škodí je následné narážení postav na tuto situaci, neboť jak všichni víme opakovaný vtip není vtipem. Poprvé se taky představí Dvojčata, jenž hned na začátku ukáží svou sílu. Osvěžení hereckých řad o nové mladé kolegy filmu jen prospívá. Celá úvodní scéna v zasněžených lesích ukazuje především sehranost členů Avengers, kteří si na sebe přeci jen od svého prvního dílu už docela zvykli. Škoda jen, že jim to nevydrží.

Večírek v Stark Avengers Tower nic speciálního neposkytne. Mezi tlachání postav o ničem se opět ukazuje kousek románku mezi Brucem Bannerem a agentkou Rommanovovou a trochu té chlapské ješitnosti. Až do příchodu polorozpadlé verze Ultrona se tedy nic moc neděje, pouze zapřísáhlí komiksoví geeci budou jásat nad odkazem, jenž jim Whedon schoval v Kapitánově pohnutí kladivem. Marvelovští fanoušci budou zase umírat smíchem nad cameem Stana Leeho.
Film má po celou stopáž jeden výraznější problém. Po každé akční scéně, která diváka probere ho opět uspí scénou, jako vystřiženou z Gilmorových děvčat. Whedon jako by ztratil schopnost vytvořit scénář, kdy se diváci nebudou moci rozhodnout jestli je lepší akce bojová nebo mluvená. Přeci jen z chemie, kterou poskytovali některé rozhovory v prvních Avengers šel pomalu mráz po zádech. Tohle je bohužel pryč a filmu hlášky ve stylu "I called the Ultron programme." prostě ubírají tempo.


Všichni herci rozebírali před spuštěním filmu schopnost Scarlet Witch, pohrát si v hlavě postav. Tady se Whedon naopak docela vyšvihl, přestože můžou scény na první pohled působit nudně, ukazují vše velmi abstraktně, divák se musí trošku v charakterech orientovat, aby pochopil jejich největší strach. Tady je zřejmé, stejně jako po většinu filmu, že tvůrci očekavájí oproti prvního filmu znalos filmů předešlých. To limituje diváka, který si prostě zašel na Avengers: Age of Ultron jen tak, třeba ho oslovil trailer.

Souboj mezi Hulkem a Hulkbusterem působil jaká jedna z největších akcí, které se ve filmu diváci dočkají. O její vydařenosti by se dalo polemizovat dlouho. Velmi dlouho. Záleží totiž především na tom, jak na celý souboj pohlížíte. Pro mě osobně šlo o pouhou demonstraci síly ze strany Tonyho Starka. Hulk má tenhle souboj docela pod palcem a Stark dostává slušně - no, vždyť víte kam. Samotný souboj tolik emocí nevyvolává, na druhou stranu moc hezky odkazuje na pomalu se blížící film Captain America: Civil War, kde by měl Tony vyrazit proti Capovi právě s takovými zbraněmi. Může tedy jenom doufat, že se ke Capovi nepřidá Hulk.

Až do této chvíle mohl film budit dojem, že se charaktery postav nikam neposouvají. Thor žije na Zemi, Steve hledá Buckyho, Tony opět vyrábí své Iron Many a žije s Pepper.. Počkat, kde je vlastně Pepper?!
A právě tady přichází razantní zlom, kdy jeden charakter najednou přeskočí v disciplíně osobního růstu všechny okolo. Hawkeye a jeho rodinka je však nejen roztomilá, ale i dobře "použitá". Ačkoliv budou komiksoví fanoušci nadávat nad znemožněním budoucí zápletky Hawkeye & Black Widow - alespoň takhle se může odůvodnit zcela nesmyslná a film zbytečně brzdící romantická zápletka Hulk & Black Widow - nutno podoknout, že při pohledu na osobní život Hawkeye vyvstává pro samotné hrdiny několik otazníků ohledně jejich budoucnosti. Aby ale naši hrdinové neupadli do úplné sentimentality, přichází na scénu mrtvý starý známý - Nick Fury.

Poslední hodinka filmu už obsahuje akci, akci a zase akci. Kromě ukázky toho, jak to chodí v korejské dopravě (fakt si nevzpomenu, kde se to odehrávalo) se opět potkáme s dvojčaty a Ultronem. Ale vážně, není ve filmu nějak málo? Odpovězte si každý sám, s lítostí ale oznamuji, že kromě ohromujícího hlasového výkonu Jamese Spandera nemá Ultron, co nabídnout. V souboji s minulým padouchem Lokim sice vede docela vyrovnaný souboj, ale ve výsledku to projede na celé čáře. Důvod? Na Toma Hiddlestona se prostě hezky kouká.
Mezi akcí a akcí se přece jenom objevuje jeden světlý moment. Vision. Paul Bettany jako Vision je totiž fenomenální!
Světlý moment je za námi a zpátky, že neuhodnete k čemu. Ano, správně, k akci.
Ho ho, klasické blockbusterové nadílky v podobě 45 minut akční scény, kdy se všechno bortí prostě neuniknete. Grafici a počítačoví programátoři si se vším opravdu pohráli, kaskádeři skáčí přemety a padají do salt jako o život a herci slušně hláškují. Ve chvíli kdy už to vypadá, že Avengerům by pomohl snad jen King Kong se zničeho nic objeví helikalier S.H.I.E.L.D.u se všemi starými známými. Dojemný to moment.

Teď musím chvíli zastavit a zeptat se, kdo je natolik všímavý a postřehl, že se dokonce ve dvou scénách zjevuje stará ŠKODA 105? V první scéně kolem ní probíhají vyděšení lidé. V druhé potom stojí na mostě, který se bortí a přímo kolem ní navíc probíhá Chris! Takže z českého "MB-čka" je teď hvězda první velikosti, která zdárně sekunduje hollywoodským hercům. Inu, takový úspěch asi nečekali ani před šedesátičtyřmi lety ani samotní konstruktéři auta, jenž vychvaloval dokonce Jeremy Clarkson v Top Gearu!

Škoda 120 Škoda 120

Ale zpátky k filmu. Pokud film režíruje Joss Whedon, vždy je v něm několik typických znaků. Jedním z nich je i to, že zaručeně umře některá divácky milovaná postava. Bohužel ani Avengers nejsou vyjímkou a tak agenta Coulsona následoval do věčných lovišť i Quicksilver. I na tomto smutném faktu se ale dá najít něco pozitivního. Chvíle jako tyto totiž dávají filmu alespoň malinko na reálnosti. Už o tom mluvil, tuším, i Chris, kdy fakt že všechny hlavní postavy přežijí bez větší úhony je celkově problémem filmového průmyslu. Asi nečetl Hru o Trůny. To se ale lehce říká, my - diváci - byli připraveni o rozkošný přízvuk Aarona Taylor-Johnsona.

Konec se blíží, akce ustává, dochází k velkým obětím, silným slovům a loučení. Někteří si do poslední chvíle hledí smutně do očí, jiným se otvírají pandořiny skřínky a pár jich začíná od začátku. Všichni musí zahodit několik ran, vyrovnat se se ztrátami a dál žít své životy. Tedy alespoň do doby než poznají, že je třeba chránit svět. V tu chvíli se vrátí. Avengers A....!Toto je oficiálně jeden z článků nad kterými jsem ztrávila nejvíce času. V součtu asi tři možná čtyři hodiny čistého času. Je toho trošičku více, ale napsat tři věty podle mě prostě není recenze/diskuze/nebo jak tomu chcete říkat. Pokusila jsem se to po sobě občas přečíst, jestli to má trochu logiku, ale jak se myslím i v samotném textu zmiňuji, je toho opravdu hodně a já film nemám v paměti v tolika detailech.
Co se jakési úrovně textu píše a v souvislosti s dalším případným psaním, samozřejmě mi velmi pomůžu, když kromě vašeho názoru na film, připíšete i případné chyby nebo ostatní nesrovnalosti v textu či snad v čem se text nelíbí. Děkuji za vaši upřímnost, vážím si jí!