
A je to tady, objevují se první recenze a jednou z nich je i ta od Vanity Fair. Tuto recenzi udělal nezávislý novinář, který viděl film při premiéře. Nějakou dobu jsem přemýšlela jestli jí teď přidat, ale ona moc spoilerová není a může vás nalákat do kina. Jako vždy vás upozorňuji, že překlad je trochu volnější tak se nelekejte.
Příchod Captain America: The Winter Soldier je konečný film ve druhé fázi Marvelu, dokud se opět všichni hrdinové nedají dohromady v Avengers: Age of ULTRON, filmu který půjde do kin v květnu příštího roku.
Captain America: The Winter Soldier nás skvělým způsobem začíná připravovat na pokračování Avengers, zatímco vypráví svůj vlastní příběh. Není to snadný úkol, ale stejně jako u téměř všech předešlých Marvel filmů, vás Winter Soldier vtáhne do příběhu. Výborným strategickým tahem studia bylo najmutí režisérů a scénaristů. V prvním díle byl Joe Johnston svázán, tentokrát však z filmu cítite kreativitu, i přes to, že se ze Steva Rogerse nestal sarkastický joker jako Tony Stark.
Captain America je spravedlnost sama, a to že je jeho příběh zasazen do Washingtonu DC, hlavního města Spojených států tak začíná poznávat vnitřní fungování S.H.I.E.L.D.u. Poté, co uvidí korupci, která tam existuje, začne se Steve zdráhat plně důvěřovat S.H.I.E.L.D.u, což se umocní poté, co mu Nick Furry ukáže tři nové (obrovské) letadlové lodě, které nahradí ty, co použila nadvádní organizace ve filmu Avengers. Fury mu vysvětluje, že tyto lodě mají nejnovější technologie, které pomáhají rozpoznávat potencionální hrozby díky DNA, což je technologie více než znepokojivá. Ukazuje se, že i skutečný šéf S.H.I.E.L.D.u Alexander Pierce má nepočet tajemství, která leží někde ukrýtá.
Vrcholem filmu je, že existuje skutečná záhada a pokud budete pozrně sledovat, vyvolá ve vás opravdovou zvědavost. K dalšími spestření příběhu přispívají pravá ruka Nicka Furryho Maria Hill a Black Widow. Právě ona a Chris mají skvělou chemii, podpořenou tím, že už spolu dělali na několika filmech a jejich postavy tvoří perfektní kombinaci, alá voda a oheň. Tento "vztah" má ve filmu sice na první pohled důležitou roli, ale při pozorném sledování zjistíte, že se jedná jen o příběh v pozadí, v popředí stojí náš statečný kapitán.
První dobrodružství Kapitána Ameriky je z celé Avengers ságy asi můj nejméně oblíbený film, právě proto, že Evans nedostal tolik prostoru pro vyjádření charismatu a potřeboval to okořenit pořádnou agresivitou. Naopak ve druhém filmu je těchto okamžiků víc než dost a Chris je tedy na cesté stát se jedním z nejoblíbenějších postav všech Avengers. Jak se vlastně člověk z minulosti přizpůsobí dnešnímu modernímu světu, aby byl vůbec schopný věřit svým blízkým kolegům? Winter Soldier se tomuto tématu věnuje trochu okrajově, ale hlubší způsobem, který děj jde, dává Chrisovi možnost prožít sis postavou opravdu ty nejtemnější okamžiky.
Možná jste si všimli, že se nezmiňuji o hlavním záporákovi filmu. To jenom nechci moc odkrývat příběh s tak velkým potencionálem. Řeknu jen, že darebák není prozkoumán úplně dohloubky, dává nám ale indicie k Avengers: Age of Ultron. Mezi filmy, které jsou součástí Marvel Avengers ságy, se dostává tento film na úspěšnou globální úroveň. V jednu chvíli mě dokonce ovládal pocit, že jeho jediným mínusem bude to, že nastupuje až po veleúspěšných Avengers. Ukončení Captain America: The Winter Soldier má mnohem větší spojitost s pokračováním Avengers než třeba Thor: The Dark World nebo Iron Man 3. Jsem rád, že se z Winter Soldier nestal jen další film PŘED Avengers.
Tvůrci odvedli opravdu dobrou práci jak s dějem, tak scénámi kde všechno co může vybuchuje. Rozhodně je tento film jeden z nejlepších filmů Avengers ságy. Ale stejně musím přiznat, že se stále nejvíce těším na Avengers.